Ponad 100 rosyjskich dyplomatów wydalonych na całym świecie. Sprawdzamy, w jakim gronie znalazła się Polska

Jeszcze w lipcu 2017 roku Putin i Trump wymieniali serdeczności. Dziś USA wydalają 60 rosyjskich dyplomatów.
Jeszcze w lipcu 2017 roku Putin i Trump wymieniali serdeczności. Dziś USA wydalają 60 rosyjskich dyplomatów. Fot. YouTube.com/RT Deutsch
Minister Spraw Zagranicznych RP ogłosił, że w odpowiedzi na atak na Sergieja Skripala, Polska dołącza do krajów, które podjęły decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Z naszego kraju wyjedzie ich czwórka, na opuszczenie Polski mają czas do 3 kwietnia. Na całym świecie ma być wydalonych ponad 100 dyplomatów i ma to być największa tego typu akcja w historii. W jakim gronie znalazła się Polska?

Teza
Polska dołączyła do innych państw, które podjęły decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Zanim oficjalnie potwierdzono tę informację, nie brakowało komentarzy, że polski rząd był jednym z pierwszych, który tak szybko zareagował, a nawet, że się wyjątkowo pospieszył. Ale nie był jedyny. Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, stwierdziła właśnie, że akcja wydalania rosyjskich dyplomatów jest największą w historii. Na całym świecie za persona non grata uznano już ponad 100 Rosjan.
A Ty jak myślisz?
czy
Przypomnijmy, wszystko zaczęło się 4 marca 2018 roku w brytyjskim Salisbury. Tego dnia świat obiegła informacja o zatruciu rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Oboje, po kontakcie z paraliżującą trucizną nowiczok, stracili przytomność w centrum handlowym. Wielka Brytania o atak oskarżyła Rosję, po czym zdecydowała deportować ze swojego terytorium 23 rosyjskich dyplomatów. W ślad za nią poszły inne kraje. Które? Ilu dyplomatów każdy z nich uznał za persona non grata? Jak na ich tle wypada Polska?

Z UE wyjedzie ponad 50 dyplomatów
Z liczącej 28 państw UE, więcej niż połowa stanęła murem za Wielką Brytanią. Oprócz niej najwięcej dyplomatów wyrzuciła Polska, Niemcy i Francja – po cztery osoby. Czechy i Litwa – po trzy. Włochy, Hiszpania, Holandia i Dania – po dwie.

Po jednym dyplomacie postanowiły wyrzucić ze swojego terytorium następujące państwa UE: Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Rumunia, Chorwacja. Nawet Węgry, których władze znane są z pro-rosyjskich sympatii, postanowiły wydalić jednego dyplomatę. Informację przekazał węgierski MSZ, dodając, że chodzi o dyplomatę, który był "zaangażowany w działania szpiegowskie". Razem z UE wyjedzie ponad 50 dyplomatów.


Nawet Australia zareagowała
Ale to nie wszystko. Lista krajów na świecie, które podjęły podobną decyzję przekroczyła już 20, a jeszcze cztery dni temu "Guardian" spekulował, że chce to zrobić co najmniej 10 państw. W internecie widać, jak niektórzy zastanawiają, kto będzie następny. Albo, jak dzielą się informacjami, kto kolejny dołączył. Nie tylko w Polsce.
A oto inne kraje, spoza UE, które zdecydowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Stany Zjednoczone zareagowały najostrzej – stąd ma wyjechać 60 dyplomatów. "Jest to zaszczyt, że mogę tu być z panem prezydentem, dziękuję – tak jeszcze kilka miesięcy temu mówił w świetle kamer prezydent Donald Trump do Władimira Putina, z którym spotkał się na hamburskim szczycie G20.

Pełną listę przedstawił CNN. Oto pozostałe kraje:

• Norwegia – 1
• Albania – 2
• Macedonia – 1
Ukraina – 13
Australia – 2
• Kanada – 4

Oni nie dołączyli
Kto nie dołączył do tego grona? Spośród państw europejskich na liście nie ma Grecji, Portugalii, Belgii, Bułgarii, Serbii, Czarnogóry. Mówi się też o Turcji.
Austria zdecydowała, że tego nie zrobi – informują o tym rosyjskie media, powołując się na rzecznika austriackiego rządu. Również MSZ Słowenii podał, że za wcześnie na taki krok.

Jako jedyny kraj Grupy Wyszehradzkiej, decyzji o wydaleniu Rosjan nie podjęła Słowacja. A Nowa Zelandia stwierdziła, że wydaliłaby rosyjskich szpiegów, ale nie znajduje u siebie żadnych.
WNIOSKI

PRAWDA

Ponad 20 państw wyraziło swoje poparcie dla Wielkiej Brytanii, która oskarża Rosję o atak na agenta Siergieja Skripala. Nie tylko w UE. Decyzje o wydaleniu dyplomatów podjęły też m.in. Australia, Kanada, Ukraina. W sumie wyjechało już, lub wyjedzie, ponad 100 rosyjskich dyplomatów.
Zapowiedzi trudatów
Trudaty, nad którymi teraz pracujemy

Mówią, że to bat na piratów drogowych. Czy nowe policyjne laserowe mierniki prędkości naprawdę są niezawodne?

Trudat - twardo


Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...