Ile będą zarabiać posłowie w wyniku rewolucji Kaczyńskiego? Sprawdzamy, czy chodzi kwotę, która robi wrażenie

Jaroslaw Kaczyński: pensje posłów i senatorów będą niższe o 20 proc.
Jaroslaw Kaczyński: pensje posłów i senatorów będą niższe o 20 proc. fot. Sławomir Kamiński/Agencja
Jarosław Kaczyński ogłosił rewolucję w wynagrodzeniach posłów i senatorów. To reakcja prezesa Prawa i Sprawiedliwości na oddźwięk społeczny nagród dla ministrów od Beaty Szydło, który sprawił, że poparcie dla "dobrej zmiany" jest najniższe, odkąd sięgnęła ona po władzę. Jak bardzo obniżka pensji wpłynie na budżety posłów? Ile tak naprawdę stracą? Sprawdzamy.

TEZA:
Czy posłowie stracą dużo w wyniku obniżki wynagrodzeń? Czy decyzja Jarosława Kaczyńskiego sprawi, że w budżetach parlamentarzystów co miesiąc zabraknie kwoty, której brak dla żywiciela rodziny byłby trudna do przełknięcia?
A Ty jak myślisz?
czy
Po obcięciu o 20 proc. standardowa pensja poselska wyniesie 7913,84 zł brutto, a dieta poselska - 1978,46 zł. Dziś te kwoty dla posłów wynoszą odpowiednio: 9892,30 i 2473,08 zł. Potencjalna strata parlamentarzystów wyniesie więc, jeśli zapowiadana przez Kaczyńskiego ustawa wejdzie w życie, na uposażeniu - 1978,46 zł, a na diecie - 494,62 zł.
WNIOSKI

PRAWDA

Tak, posłowie stracą dużo. Łącznie chodzi bowiem o 2473,08 zł. Gdyby zarabiający podobnie do parlamentarzystów Polak miał otrzymywać wynagrodzenie nagle obniżone o taką kwotę, z pewnością byłoby to dla niego nie lada wyzwaniem finansowym. Nawet jeśli nie jest tak rozrzutny, jak Jarosław Gowin...
Zapowiedzi trudatów
Trudaty, nad którymi teraz pracujemy

Mówią, że to bat na piratów drogowych. Czy nowe policyjne laserowe mierniki prędkości naprawdę są niezawodne?

Trudat - twardo


Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...