Skandaliczne słowa prezydenta Izraela w obecności Dudy? Afera o cytat, którego... nie było

Izraelskie media piszą o wypowiedzi prezydenta Riwlina. Miał powiedzieć o kolaboracji Polaków z nazistowskimi Niemcami.
Izraelskie media piszą o wypowiedzi prezydenta Riwlina. Miał powiedzieć o kolaboracji Polaków z nazistowskimi Niemcami. Fot. screen z youtube.com/Monitor Polityczny
Wydawało się, że czwartkowe spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina w Oświęcimiu przejdzie bez większego echa. Jednak izraelski portal "Times of Israel" podgrzał atmosferę twierdząc, że izraelski przywódca nawiązał do "uczestniczeniu Polaków w eksterminacji". Sprawdziliśmy, czy takie słowa w ogóle padły.

Teza
W czwartek w obozie Auschwitz-Birkenau odbył się kolejny Marsz Żywych,w którym uczestniczyły delegacje prezydentów Polski i Izraela, Żydzi ocaleni z Zagłady oraz izraelska młodzież. Było oddanie czci ofiarom nazistowskiej machiny obozowej zagłady oraz przemówienia prezydentów. Po uroczystościach obaj przywódcy udali się na konferencję , na której wygłosili swoje oświadczenia, podczas których z ust prezydenta Izraela miały paść słowa o "uczestniczeniu Polaków w eksterminacji". Czy rzeczywiście takie słowa padły?
A Ty jak myślisz?
czy
"Popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm"
Zarówno Andrzej Duda, jak i Reuven Rivlin wypowiadali się w pojednawczym tonie, podkreślając wagę wspólnego partnerstwa, dbałości o historię i edukację młodzieży. W byłym nazistowskim obozie w Oświęcimiu padły także tradycyjne słowa "nigdy więcej". – Spotykamy się po to, aby dać świadectwo, aby dać świadectwo pamięci o zagładzie narodu żydowskiego, ale zarazem, aby po raz 30. powiedzieć światu stąd właśnie, z tego miejsca, gdzie doszło do tej straszliwej tragedii, żeby powiedzieć: "nigdy więcej", żeby powiedzieć, czy wręcz krzyknąć: popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm [...], do czego może prowadzić ksenofobia, rasizm – powiedział prezydent Duda.

Polski przywódca zapewnił także o tym, że pamięć o Żydach mieszkających w Polsce przez tysiąc lat oraz o tym, co stało się z nimi w czasie II wojny światowej, będzie trwała.
Poruszana została także kwestia kontrowersyjnej ustawy o IPN, która kilka tygodni temu zdemolowała stosunki polsko-izraelskie. Andrzej Duda zapewnił, że nie miała ona na celu "blokowania świadectwa o zagładzie Żydów", ale obronę prawdy historycznej.

"Polska stała się największym cmentarzem żydowskim"
Prezydent Rivlin podkreślił, że Polska była kolebką  kultury żydowskiej, choć przez eksterminację w czasie II wojny światowej "stała się także największym cmentarzem żydowskim". Izraelski prezydent zażądał także zaangażowania Polski w badania nad Holokaustem. – Pomimo tej wyjątkowej relacji w Polsce i narodu żydowskiego, który tutaj powstał, żądamy, żeby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście - oświadczył Riwlin. - Gdy pan mówił, panie prezydencie, o różnych wydarzeniach w okresie Zagłady, tak, było porozumienie między naszymi państwami i tak powinno być - podkreślił.


"Nie możemy zaprzeczać, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście".
I tak wizyta izraelskiego prezydenta przebiegłaby praktycznie bez echa, gdyby nie doniesienia izraelskiego portalu "Times of Israel", na które zwróciła uwagę korespondentka TVP w Brukseli Dominika Ćosić.
– Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy brali udział w eksterminacji – takie słowa miały paść z ust prezydenta Izraela podczas konferencji prasowej w Krakowie. Słowa te, za pomocą Twittera zdementował prezydent Andrzej Duda, a podawane są tylko przez wspomniany portal oraz haaretz.com, który powołuje się na "ToI".
– Mamy pełen szacunek tego rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło, ale mamy również niezgodę, głęboką niezgodę, o której już mówiłem wcześniej w rozmowie z panem prezydentem, gdzie wyjaśnialiśmy własne stanowiska: ja swoje i pan prezydent swoje – powiedział izraelski prezydent na wspomnianej konferencji, a było to odniesienie do słów Andrzeja Dudy, który mówił wcześniej o "różnych zachowaniach ludzi" w czasie okupacji. – Były takie, które trzeba potępić, których nie można zaakceptować. (...) Ale były też i chwalebne zachowania – powiedział polski prezydent.
Jednak zarówno dyplomatyczne wystąpienia, jak i informowanie o wypowiedziach, które nie padły, nie pomagają w zażeganiu konfliktu Polski z Izraelem. Władze naszego kraju czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, co jeszcze bardziej przedłuża czas zawarcia ewentualnego kompromisu w tej sprawie.
WNIOSKI

FAłSZ

Słowa o "uczestniczeniu Polski i Polaków w eksterminacji", które przywołuje portal "Times of Israel" z ust izraelskiego prezydenta Reuvena Rivlina nie padły. Izraelski przywódca odniósł się tylko do słów Andrzeja Dudy o zachowaniach "które trzeba potępić, których nie można zaakceptować".
Zapowiedzi trudatów
Trudaty, nad którymi teraz pracujemy

Mówią, że to bat na piratów drogowych. Czy nowe policyjne laserowe mierniki prędkości naprawdę są niezawodne?

Trudat - twardo


Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...