"W muzeum Polin tylko Polacy przechodzą kontrolę bezpieczeństwa. Wycieczki z Izreala nie muszą". Czy tak jest naprawdę?

Muzem POLIN pokazuje 1000 lat historii Żydów w Polsce.
Muzem POLIN pokazuje 1000 lat historii Żydów w Polsce. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Sprawa konfliktu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael na chwilę obecną co prawda zeszła już z medialnych czołówek, ale nadal budzi emocje. Czytelnik podesłał nam linka do relacji z wizyty w Muzeum Żydów Polskich POLIN, z której to wynika, że "Polacy są dyskryminowani podczas zwiedzania tej placówki". Postanowiliśmy sprawdzić, o co chodzi.

Teza

Z relacji Dariusza Mateckiego ("Prawicowy Internet") dowiadujemy się, że Muzeum Żydów Polskich POLIN dyskryminuje i upokarza Polaków. Chodzi o kolejki przed wejściem do placówki, gdzie – jak napisał i udokumentował zdjęciami – "Polacy są kontrolowani szczegółowo, czekają w długiej kolejce, a wycieczka z Izraela przechodzi bez jakiejkolwiek kontroli".
A Ty jak myślisz?
czy
Na zamieszczonych zdjęciach faktycznie widać, że część zwiedzających przechodzi szczegółową kontrolę, a części ona nie dotyczy.

Wycieczki z Izraela są w Polsce naprawdę masowe. Do Polski ściągają tłumy izraelskich uczniów, a nie brakuje także turystów indywidualnych. Taka skala wynika z faktu, że izraelskie Ministerstwo Edukacji zakłada, że każdy z młodych obywateli powinien raz w życiu odwiedzić takie miejsce pamięci. Kilka lat temu głośno było o incydentach, o tym, jak demolują hotele, nie szanują Polaków, mają agresywnych ochroniarzy.

Muzeum POLIN jest dla nich oczywistym wyborem do zwiedzania podczas wizyty w Polsce. To placówka, która ukazuje 1000 lat historii Żydów Polskich. Jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową.


Na zdjęciu zamieszczonym przez Mateckiego widzimy jedną z takich wycieczek. Skontaktowaliśmy się bezpośrednio z przedstawicielami POLIN, by dowiedzieć się, na jakiej zasadzie wpuszczane są grupy zwiedzających. Kto musi przechodzić szczegółową kontrolę, a kto nie. Jeśli tak, to dlaczego.

– Przed wejściem na teren Muzeum POLIN obywatele wszystkich krajów są kontrolowani w oparciu o jednolite procedury. Niektóre zorganizowane grupy z Polski i innych krajów są sprawdzane wcześniej niż przy samej bramce wejściowej na podstawie ustaleń z ochraniającymi je krajowymi licencjonowanymi firmami ochrony – informuje nas Żaneta Czyżniewska z działu komunikacji muzeum POLIN.
WNIOSKI

FAłSZ

Polacy nie są dyskryminowani podczas zwiedzania Muzeum Żydów Polskich POLIN. Wszyscy zwiedzający przechodzą szczegółowa kontrolę. W przypadku zorganizowanych grup, na podstawie indywidualnych ustaleń np. z ochraniającą ich firmą, można takową kontrolę na wejściu pominąć, ponieważ np. byli kontrolowani wcześniej. Nie ma tutaj znaczenia narodowość wycieczki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...