Magdalena Ogórek chwaliła się, że popiera ją asystent rabina Polski. Sprawdziliśmy, kim naprawdę jest Eli Zolkos

Sprawdziliśmy, kim jest fałszywy asystent Michaela Schudricha popierający Magdalenę Ogórek.
Sprawdziliśmy, kim jest fałszywy asystent Michaela Schudricha popierający Magdalenę Ogórek. Fot. Adrianna Bochenek/Agencja Gazeta, twitter.com/EliZolkos
We wtorek Magdalena Ogórek pochwaliła się "listem poparcia", jaki otrzymała w sprawie swojego konfliktu z Muzeum POLIN i umieszczenia jej tweeta na wystawie o Marcu'68 jako przykład współczesnego antysemityzmu. Z poparciem do Magdaleny Ogórek napisały dwie osoby - Tomasz Małodobry z fundacji "Anioły Kultury" i Eli Bartłomiej Zolkos. O ile z pierwszym sygnatariuszem sprawa jest jasna, o tyle w przypadku drugiego już tak nie jest.


TEZA
Gwiazda TVP i reszty prawicowych mediów chce, aby sprawę tweeta o Marku Borowskim i jego ojcu pokazanym na wystawie w Muzeum POLIN rozstrzygnął sąd. We wtorek, na swoim tweeterowym profilu opublikowała "list poparcia", który podpisał Eli Bartłomiej Zolkos. Przedstawił się w nim jako "asystent Naczelnego Rabina Polski". Czy rzeczywiście Zolkos ma coś wspólnego z Michaelem Schudrichem? A jeśli nie, to kim jest?
A Ty jak myślisz?
czy
Deklaracja rabina Polski
Zolkos nie jest i nigdy nie był moim asystentem – takie zapewnienie w rozmowie z portalem jewish.pl złożył Michael Schudrich. Wydawałoby się, że to zamyka sprawę, a fałszywy asystent to bliżej nieokreślony "stronnik" Magdaleny Ogórek i jej poglądów. Tak jednak nie jest, ponieważ podpisany pod "listem" wcale nie jest anonimową postacią.

TVP i portale społecznościowe
Okazuje się, że fałszywy asystent rabina Polski występował... w Telewizji Polskiej. Był dwukrotnie (w marcu 2017 roku i w lutym bieżącego) gościem Jana Pospieszalskiego w jego programie "Warto Rozmawiać". Występował w roli eksperta od dialogu polsko-żydowskiego oraz islamski migracji. Krytykował Jana Tomasza Grossa, który według niego "niszczy przyjaźń między narodem żydowskim a polskim" czy Marka Edelmana. Islam uznał za "ideologię gorszą niż nazizm, bo uzasadnianą religijnie".
Można też prześledzić jego profile na portalach społecznościowych. Ich analiza nie przynosi zbyt pozytywnych wniosków. Na swoim Facebooku dzieli się treściami o wydźwięku anty-islamskim i anty-palestyńskim. Można też znaleźć wpisy krytykujące polską opozycję, a także dyskryminujące kobiety (sprawa Harveya Weinsteina).
Na jego Twitterze, można znaleźć treści o takiej samej tematyce. Są też wpisy skierowane do polityków i dziennikarzy niezwiązanych z "dobrą zmianą" (większość z nich nie nadaje się do bezpośredniego cytowania).
Jewish Defense League
Eli Zolkos jest także działaczem organizacji Jewish Defense League. Jest to prawicowa paramilitarna organizacja żydowska założona w 1968 roku w USA. Jej celem była samoobrona Żydów przed antysemickimi atakami. Trzy lata później Liga przeprowadziła zamach bombowy na radziecki ośrodek kultury w Waszyngtonie. Potem, członkowie organizacji przeprowadzali ataki na przedstawicielstwa ZSRR i niektórych krajów zachodnioeuropejskich, a także polityków podejrzanych o antysemityzm. Z powodu licznych kontrowersji, Ligę rozreformowano, jednak do dziś działają jej krajowe filie, także w Polsce.Z jej strony wynika, że polskiemu odpowiednikowi JDL bardzo blisko Prawu i Sprawiedliwości.
WNIOSKI

FAłSZ

Eli Zolkos nie był i nie jest asystentem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. W rzeczywistości jest działaczem polskiej filii prawicowej paramilitarnej żydowskiej organizacji Jewish Defense League, która popiera obecną włądzę w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Zapowiedzi trudatów
Trudaty, nad którymi teraz pracujemy

Budowa polskich autostrad stoi. Sprawdzamy, czy to rzeczywiście wina Prawa i Sprawiedliwości

Trudat - twardo


Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piasecki udowodnił, że sprawa VAT to tylko propaganda PiS. [/b]Pokazał proste wyliczenia[/b]

Piasecki udowodnił, że sprawa VAT to tylko propaganda PiS. Pokazał proste wyliczenia

Barbara Kurdej-Szatan wyrzucona z "The Voice". [b]TVP ukarała ją za poglądy polityczne?[/b]

Barbara Kurdej-Szatan wyrzucona z "The Voice". TVP ukarała ją za poglądy polityczne?

Wojciech SadurskiWojciech Sadurski

Dlaczego nikt nie rozważa takiego scenariusza? (...) Chwila jest taka, że osobiste koszty należy odłożyć na dalszy plan. Niesmak w UE? Nie będzie. Wszyscy zrozumieją, że nadzwyczajny czas wymaga nadzwyczajnych działań.