To nieprawda, że Marta Kaczyńska nie może wziąć kolejnego ślubu kościelnego. Oto dlaczego

Marta Kaczyńska wzięła ślub jednostronny.
Marta Kaczyńska wzięła ślub jednostronny. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ten news jest ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze, że po raz kolejny dowiadujemy się o następnym ślubie Marty Kaczyńskiej. Dwa, że będzie to tzw. "ślub jednostronny", o czym wiele osób usłyszało po raz pierwszy. I trzy, że przede wszystkim ma być to ślub kościelny. Ci, którzy kojarzą córkę tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, wiedzą, że przecież była ona już w długich związkach i pytają: jak to możliwe, że znowu weźmie ślub kościelny.

Teza
Zaskoczeni internauci dziwią się, w jaki sposób Marta Kaczyńska weźmie ślub kościelny. Przecież prawo kanoniczne generalnie nie pozwala rozwodnikom na drugi ślub przed ołtarzem i córka Lecha i Marii Kaczyńskich – ich zdaniem – nie może wziąć kolejnego ślubu kościelnego.
A Ty jak myślisz?
czy
Zamieszanie zaczęło się od informacji podanej przez "Fakt", że oto Marta Kaczyńska po raz kolejny weźmie ślub. I będzie to ślub kościelny, ale jednostronny, czyli tylko ona złoży przysięgę. Wbrew pozorom nie jest to coś aż tak nieoczywistego. W kościele po prostu tylko katolik składa przysięgę i obiecuje wychować dzieci w wierze. Małżonek może przecież być np. ateistą.

Wróćmy jednak do samej Marty Kaczyńskiej i kwestii jej kolejnego już ślubu kościelnego. Polacy najbardziej kojarzą ją ze związku z Marcinem Dubienieckim, który zakończył się rozwodem w listopadzie 2016 roku. Ślub wzięli dziewięć lat wcześniej w kwietniu 2007 roku, ale zabrakło na nim prezesa Kaczyńskiego. Marcin Dubieniecki w 2017 roku ożenił się po raz kolejny, a obecnie jest oskarżony o wyłudzenie kilkunastu milionów złotych z funduszu PFRON.

Dubieniecki był jednak drugim mężem Marty Kaczyńskiej, ale wzięli tylko ślub cywilny. Pierwszy to Piotr Smuniewski, z którym wierność przysięgali sobie przed ołtarzem w 2003 roku. Ten związek jednak również zakończył się rozwodem. I właśnie ten pierwszy rozwód, który przerwał jej ślub kościelny, miał być powodem, dla którego Kaczyńska nie może po raz kolejny wziąć ślubu w kościele. To zresztą dotyczy nie tylko jej, ale każdego katolika.
Niemniej, właśnie stwierdzono nieważność pierwszego małżeństwa Marty Kaczyńskiej. Nie wolno tego jednak mylić z "rozwodem kościelnym" lub "unieważnieniem małżeństwa", ponieważ w tym przypadku według prawa kanonicznego od samego początku dotknięty był "pewną wadą określoną przepisami prawa".


Powodem do tego może być np. alkoholizm któregoś z małżonków, brak chęci posiadania dzieci o czym wcześniej się nie poinformowało, niezdolność płciowa, przymus, zawieranie małżeństwa pod warunkiem. Sąd kościelny może wziąć też pod uwagę zdradę, kwestie kulturowe lub np. zatajenie choroby psychicznej.

Sędzia w kanonicznym procesie małżeńskim orzeka, że z określonych przyczyn małżeństwo zostało zawarte w sposób nieważny, co w prawie kanonicznym ma taki skutek, że nigdy ono nie istniało! Jest to konsekwencja nauki Kościoła, która głosi, że sakrament małżeństwa ma charakter nierozerwalny. Czytaj więcej

za: prawokanoniczne.org
Trzecim wybrankiem Marty Kaczyńskiej jest biznesmen Piotr Zieliński i to z nim weźmie jednostronny ślub kościelny, choć fachowo nazywa się to "ślubem mieszanym". Małżeństwo przed ołtarzem będzie możliwe dzięki wspomnianemu wyżej stwierdzeniu nieważności ślubu z Piotrem Smuniewskim.
WNIOSKI

FAłSZ

Marta Kaczyńska może wziąć kolejny ślub kościelny, ponieważ stwierdzono nieważność jej pierwszego małżeństwa. Natomiast poza nim nie brała innego ślubu kościelnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...