Ponad 100 rosyjskich dyplomatów wydalonych na całym świecie. Sprawdzamy, w jakim gronie znalazła się Polska

Jeszcze w lipcu 2017 roku Putin i Trump wymieniali serdeczności. Dziś USA wydalają 60 rosyjskich dyplomatów.
Jeszcze w lipcu 2017 roku Putin i Trump wymieniali serdeczności. Dziś USA wydalają 60 rosyjskich dyplomatów. Fot. YouTube.com/RT Deutsch
Minister Spraw Zagranicznych RP ogłosił, że w odpowiedzi na atak na Sergieja Skripala, Polska dołącza do krajów, które podjęły decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Z naszego kraju wyjedzie ich czwórka, na opuszczenie Polski mają czas do 3 kwietnia. Na całym świecie ma być wydalonych ponad 100 dyplomatów i ma to być największa tego typu akcja w historii. W jakim gronie znalazła się Polska?

Teza
Polska dołączyła do innych państw, które podjęły decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Zanim oficjalnie potwierdzono tę informację, nie brakowało komentarzy, że polski rząd był jednym z pierwszych, który tak szybko zareagował, a nawet, że się wyjątkowo pospieszył. Ale nie był jedyny. Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, stwierdziła właśnie, że akcja wydalania rosyjskich dyplomatów jest największą w historii. Na całym świecie za persona non grata uznano już ponad 100 Rosjan.
A Ty jak myślisz?
czy
Przypomnijmy, wszystko zaczęło się 4 marca 2018 roku w brytyjskim Salisbury. Tego dnia świat obiegła informacja o zatruciu rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Oboje, po kontakcie z paraliżującą trucizną nowiczok, stracili przytomność w centrum handlowym. Wielka Brytania o atak oskarżyła Rosję, po czym zdecydowała deportować ze swojego terytorium 23 rosyjskich dyplomatów. W ślad za nią poszły inne kraje. Które? Ilu dyplomatów każdy z nich uznał za persona non grata? Jak na ich tle wypada Polska?

Z UE wyjedzie ponad 50 dyplomatów
Z liczącej 28 państw UE, więcej niż połowa stanęła murem za Wielką Brytanią. Oprócz niej najwięcej dyplomatów wyrzuciła Polska, Niemcy i Francja – po cztery osoby. Czechy i Litwa – po trzy. Włochy, Hiszpania, Holandia i Dania – po dwie.

Po jednym dyplomacie postanowiły wyrzucić ze swojego terytorium następujące państwa UE: Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Rumunia, Chorwacja. Nawet Węgry, których władze znane są z pro-rosyjskich sympatii, postanowiły wydalić jednego dyplomatę. Informację przekazał węgierski MSZ, dodając, że chodzi o dyplomatę, który był "zaangażowany w działania szpiegowskie". Razem z UE wyjedzie ponad 50 dyplomatów.


Nawet Australia zareagowała
Ale to nie wszystko. Lista krajów na świecie, które podjęły podobną decyzję przekroczyła już 20, a jeszcze cztery dni temu "Guardian" spekulował, że chce to zrobić co najmniej 10 państw. W internecie widać, jak niektórzy zastanawiają, kto będzie następny. Albo, jak dzielą się informacjami, kto kolejny dołączył. Nie tylko w Polsce.
A oto inne kraje, spoza UE, które zdecydowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Stany Zjednoczone zareagowały najostrzej – stąd ma wyjechać 60 dyplomatów. "Jest to zaszczyt, że mogę tu być z panem prezydentem, dziękuję – tak jeszcze kilka miesięcy temu mówił w świetle kamer prezydent Donald Trump do Władimira Putina, z którym spotkał się na hamburskim szczycie G20.

Pełną listę przedstawił CNN. Oto pozostałe kraje:

• Norwegia – 1
• Albania – 2
• Macedonia – 1
Ukraina – 13
Australia – 2
• Kanada – 4

Oni nie dołączyli
Kto nie dołączył do tego grona? Spośród państw europejskich na liście nie ma Grecji, Portugalii, Belgii, Bułgarii, Serbii, Czarnogóry. Mówi się też o Turcji.
Austria zdecydowała, że tego nie zrobi – informują o tym rosyjskie media, powołując się na rzecznika austriackiego rządu. Również MSZ Słowenii podał, że za wcześnie na taki krok.

Jako jedyny kraj Grupy Wyszehradzkiej, decyzji o wydaleniu Rosjan nie podjęła Słowacja. A Nowa Zelandia stwierdziła, że wydaliłaby rosyjskich szpiegów, ale nie znajduje u siebie żadnych.
WNIOSKI

PRAWDA

Ponad 20 państw wyraziło swoje poparcie dla Wielkiej Brytanii, która oskarża Rosję o atak na agenta Siergieja Skripala. Nie tylko w UE. Decyzje o wydaleniu dyplomatów podjęły też m.in. Australia, Kanada, Ukraina. W sumie wyjechało już, lub wyjedzie, ponad 100 rosyjskich dyplomatów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...