Cieszą się z afery za PO, ale zapomnieli o jednym. Kariera byłego szefa IMGW zaczęła się wcześniej i ma związek z PiS

Były szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 2016 roku przebywa w areszcie. Postawiono mu 94 zarzuty.
Były szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 2016 roku przebywa w areszcie. Postawiono mu 94 zarzuty. Fot. Facebook / Mieczysław. O.
Były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest podejrzany o popełnienie 94 przestępstw. O sprawie zrobiło się głośno kilka dni temu, choć Mieczysław O. już od półtora roku przebywa w areszcie. Prokuratura zarzuca mu m.in. przyjęcie blisko 900 tys. zł łapówek, ciągnie się za nim wiele innych spraw. Michał Rachoń w programie TVP Info Minęła 20 wrzucił aferę do jednego worka pod hasłem "PO". Ale chyba o jednym zapomniał – jak zaczęła się kariera byłego dyrektora w IMGW.

TEZA
Ostatni program "Minęła 20" ma szansę przejść do historii jako żenujący poziom dziennikarstwa. Tu pisaliśmy o nim więcej. Prowadzący Michał Rachoń oraz Wojciech Cejrowski pozwolili sobie na niewybredne komentarze i porównania na temat byłego dyrektora IMGW i afery z nim związanej.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w Instytucie Pogodynków funkcjonował homo harem w czasie, gdy nadzorowała go Platforma Obywatelska. Mamy ponad 90 zarzutów korupcyjnych: od pracy za seks, poprzez rąbanie drewna na prywatną działkę, aż po loty klasą biznes w pana stronę, do USA. Wszystko razem za 3 mln zł w tym IMIGW – mówił Rachoń. Mieczysław O. został przedstawiony jak bohater kolejnej afery PO. Ale słowem nie wspomniano, jak zaczęła się jego kariera w IMGW.
A Ty jak myślisz?
czy
Mieczysław O. został oskarżony m.in. o przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych; oszustwa na szkodę Instytutu, przyjmowanie łapówek, podżeganie do podrobienia dokumentów... "Mieczysław O. stworzył w Instytucie dobrze zorganizowany mechanizm korupcyjny na niespotykaną skalę" – informował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tu podkreślmy wyraźnie – nikt nie kwestionuje, że główny czas działalności byłego dyrektora przypadał na czas rządów PO-PSL. Sprawdzamy tylko, jak zaczęła się jego kariera w IMGW. I czy była to wyłącznie kwestia czasów PO.

Program Michała Rachonia wywołał ogromne oburzenie w internecie. Dziennikarka Bianka Mikołajewska szybko wytknęła coś, co wielu internautom się nie spodobało. Celnie podsumowała prowadzącego program, ale też mocno wbiła szpilę. "Prezenter satyrycznego programu Minęła 20, p. Rachoń mówi o korupcji w IMiGW jako o "aferze PO". Były szef IMiGW, któremu postawiono 94 zarzuty korupcyjne został powołany za poprzednich rządów PiS. A na początku obecnej był doradcą ministra Szyszki" – napisała na Twitterze.
Jarosław Kaczyński był wtedy premierem
Mieczysław O. został dyrektorem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 1 czerwca 2006 roku, czyli za ówczesnego rządu PiS. Jak twierdzi "Rzeczpospolita", według śledczych Mieczysław O. miał swoją przestępczą działalność rozpocząć już w 2006 roku, czyli na początku objęcia stanowiska. W chwili jego nominacji rządem kierował Kazimierz Marcinkiewicz. Niecały miesiąc później, 14 lipca 2006 roku, premierem został Jarosław Kaczyński, który stał na czele rządu do listopada 2007 roku.


Wcześniej Mieczysław O. od lat był związany z Ministerstwem Środowiska. W 1996 r. został dyrektorem Departamentu Współpracy z Zagranicą, gdzie pracował do 1999 roku. W latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Zasobów Wodnych. Na początku "dobrej zmiany", przed aresztowaniem, nadal kierował IMiGW, ale również zaliczył "epizod" związany z Ministerstwem Środowiska. Został bowiem doradcą ministra Jana Szyszki, co również wytknęła Bianka Mikołajewska. Na Twitterze zamieściła zdjęcie, na którym widać oskarżonego w doborowym towarzystwie na czele z byłą premier Beatą Szydło. To screen z Telewizji Trwam.
Ekspert w gabinecie politycznym
W notatce z posiedzenia senackiej Komisji Środowiska z 17 grudnia 2015 r., Mieczysław O. jest przedstawiany jako "ekspert w Gabinecie Politycznym Ministra". Podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku był członkiem grupy negocjacyjnej.

– Udało nam się zebrać dobry zespół ludzi o ogromnym doświadczeniu, również międzynarodowym, jak chociażby profesor O.. Chcę powiedzieć, że jest on wiceszefem Światowej Organizacji Meteorologicznej, to człowiek o ogromnym, powiedziałbym, rozeznaniu międzynarodowym, który świetnie porusza się w tych wszystkich układach – mówił o nim Szyszko.

W tym samym wystąpieniu były minister środowiska wspomniał też, że razem z Mieczysławem O. był w 1998 roku w Buenos Aires. Oskarżony był wówczas dyrektorem Departamentu Współpracy z Zagranicą w ministerstwie, a Jan Szyszko – latach 1997–1999 – był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka.

Mieczysław O. został aresztowany w lipcu 2016 roku. Rok później jego nazwisko – już jako byłego doradcy – pojawia się w artykule "Super Expressu" pt. "Tyle kosztowały wycieczki doradców PiS". "Doradcy zatrudnieni w gabinetach politycznych ministerstw odwiedzili już niemal każdy zakątek świata" – pisał "SE". Mieczysław O. miał być w Kenii, koszt wyjazdu – 10 488 zł.
WNIOSKI

PRAWDA

Nikt nie kwestionuje, że najdłuższy czas działalności dyrektora IMiGW przypadł na rządy PO-PSL. Ale faktem jest, że Mieczysław O. został zatrudniony w tym instytucie za pierwszych rządów PiS, a na początku "dobrej zmiany" był ekspertem w Gabinecie Politycznym ministra środowiska Jana Szyszki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Zapowiedzi trudatów
Trudaty, nad którymi teraz pracujemy

Czy po ścieżkach rowerowych można jeździć na rolkach? Sprawdzamy, kto ma rację

Trudat - lekko


Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.