Ile będą zarabiać posłowie w wyniku rewolucji Kaczyńskiego? Sprawdzamy, czy chodzi kwotę, która robi wrażenie

Jaroslaw Kaczyński: pensje posłów i senatorów będą niższe o 20 proc.
Jaroslaw Kaczyński: pensje posłów i senatorów będą niższe o 20 proc. fot. Sławomir Kamiński/Agencja
Jarosław Kaczyński ogłosił rewolucję w wynagrodzeniach posłów i senatorów. To reakcja prezesa Prawa i Sprawiedliwości na oddźwięk społeczny nagród dla ministrów od Beaty Szydło, który sprawił, że poparcie dla "dobrej zmiany" jest najniższe, odkąd sięgnęła ona po władzę. Jak bardzo obniżka pensji wpłynie na budżety posłów? Ile tak naprawdę stracą? Sprawdzamy.

TEZA:
Czy posłowie stracą dużo w wyniku obniżki wynagrodzeń? Czy decyzja Jarosława Kaczyńskiego sprawi, że w budżetach parlamentarzystów co miesiąc zabraknie kwoty, której brak dla żywiciela rodziny byłby trudna do przełknięcia?
A Ty jak myślisz?
czy
Po obcięciu o 20 proc. standardowa pensja poselska wyniesie 7913,84 zł brutto, a dieta poselska - 1978,46 zł. Dziś te kwoty dla posłów wynoszą odpowiednio: 9892,30 i 2473,08 zł. Potencjalna strata parlamentarzystów wyniesie więc, jeśli zapowiadana przez Kaczyńskiego ustawa wejdzie w życie, na uposażeniu - 1978,46 zł, a na diecie - 494,62 zł.
WNIOSKI

FAłSZ

Nie, to nie jest konto premiera. Oficjalny profil na Facebooku to Kancelaria Premiera. "Premier Mateusz Morawiecki" to prawdopodobnie konto założone przez fanów premiera już po tym, jak zaczął pełnić funkcję szefa rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...