Konkurs na piosenkę mundialową w Opolu ustawiony? Internauci oskarżają, mamy odpowiedź TVP

Konkurs "Przebój na mundial" na tegorocznym festiwalu w Opolu wygrał zespół Kombi z piosenką "Polska drużyna"
Konkurs "Przebój na mundial" na tegorocznym festiwalu w Opolu wygrał zespół Kombi z piosenką "Polska drużyna" Fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta
"Polska drużyna" została hymnem naszej reprezentacji na mundialu w Rosji. Nie wybrali go jednak piłkarze czy PZPN. Tak zdecydowało jury i telewidzowie w głosowaniu sms-owym na festiwalu w Opolu. Konkurs zakończył się w atmosferze skandalu, ponieważ na stronie TVP Info pojawił się artykuł z zespołem jako zwycięzcą jeszcze zanim Kombi pojawił się na scenie. Czy wydarzenie było ustawione?

TEZA
Pierwszego dnia festiwalu w Opolu odbywał się konkurs, który miał wyłonić hymn reprezentacji piłkarzy. W trakcie trwania koncertów, tuż przed godziną 23:00, na stronie TVP Info pojawił się artykuł: "Kombi zagrzeje piłkarzy do zwycięstwa. "Polska drużyna" hymnem mistrzostw świata Rosja 2018". Tymczasem na scenie występowały jeszcze zespoły, a wynik głosowania na antenie telewizji został ogłoszony dużo później. Można więc zastanawiać się, czy konkurs "Przebój na mundial" był ustawiony, a o zwycięstwie Kombi dziennikarze TVP wiedzieli wcześniej.
A Ty jak myślisz?
czy
Powrót do przyszłości
Internauci wychwycili ogłoszenie na stronie TVP i zestawili z relacją online z "Super Expressu". Poniżej zdjęcie artykułu ze strony telewizji. Wyraźnie widać godzinę publikacji - 22:57.
W tym samym czasie w Opolu nadal występowali muzycy walczący o nagrodę. Ba! Zespół Kombi dopiero miał zagrać na żywo "Polską drużynę". Czyżby w szeregach redaktorów był jasnowidz?
Ogłoszenie laureatów plebiscytu było dokładnie 40 minut po publikacji artykułu na stronie TVP Info. A przecież w międzyczasie widzowie słali płatne smsy na swoich ulubieńców.
Nieścisłość nie umknęła uwadze dociekliwych widzów. "W internecie zawrzało, bo już nie chodzi tutaj o samych artystów, lecz przede wszystkim o kibiców i ludzi którzy brali udział w całej zabawie, gdyż wychodzi na to, że zostali po prostu oszukani" – napisali fani Blondyna, który z piosenką "Lecimy do Rosji" zajął drugie miejsce. Dziennikarz RMF MAXXX również wyraził swoje oburzenie na Facebooku.
"Przebój na mundial" - jak było naprawdę?
Telewizja Polska w ostatnim czasie nie ma dobrej prasy, ale czy posunęłaby się do fałszowania wyniku konkursu swojego legendarnego festiwalu? Czasem pozory potrafią mylić. Wysłaliśmy pytanie do biura prasowego TVP wraz ze screenami. Odpowiedź wydaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości.
Centrum Informacji TVP S. A.

"Artykuł wyjściowy (draft) z innym tytułem i o innej treści został opublikowany na stronie przed ogłoszeniem wyników głosowania. Po ich ogłoszeniu tekst został przeredagowany, jednakże system nie uwzględnił godziny edycji i zachował początkowy czas publikacji. O żadnym ustawieniu konkursu nie ma tutaj mowy".

Chodzi o to, że najpierw w aplikacji tworzony jest szkic artykułu, który po zapisaniu może być opublikowany w danym momencie - np. tuż po ogłoszeniu wyników. Można też edytować tekst w każdej chwili, nawet po wypuszczenia go do internetu (to przewaga nad drukowaną treścią, ale i pole do manipulacji). TVP Info na swoim portalu zatem najpierw stworzyło artykuł roboczy z miejscem na nazwę zwycięzcy, a po ogłoszeniu wyniku odpowiednio go przerobiło.
WNIOSKI

FAłSZ

Konkurs "Przebój na mundial" nie został ustawiony, a zespół Kombi zwyciężył uczciwie. Na portalu internetowym TVP Info co prawda powstał szkic artykułu, kiedy jeszcze trwały koncerty na festiwalu w Opolu, ale dopiero po ogłoszeniu wyników został odpowiednio przeredagowany. Godzina utworzenia pozostała jednak bez zmian. Stąd całe zamieszanie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...