Czy po ścieżkach rowerowych można jeździć na rolkach? Rolkarze i rowerzyści się zdziwią

Rolkarze na ścieżkach rowerowych to bardzo popularny widok i zagrożenie. Jakie przepisy ich obowiązują?
Rolkarze na ścieżkach rowerowych to bardzo popularny widok i zagrożenie. Jakie przepisy ich obowiązują? Fot. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Wakacje dobiegły końca, ale sezon na rowery, rolki, deskorolki czy hulajnogi będzie trwał, dopóki choć kilka promieni słonecznych będzie przezierać przez chmury, a deszcz nie będzie lał jak z cebra. Z różnego rodzaju sprzętów do przemieszczania się korzysta coraz więcej osób, co widać na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Część nie zna zasad poruszania się na nich. Czy na rolkach można jeździć po ścieżkach rowerowych? Sprawdzamy.


Od końca maja jeżdżę po mieście rowerem – postanowienie poczynione wczesną wiosną, weszło w życie od razu, gdy nie trzeba było obawiać się o pogodę. Z i do pracy, na siłownię czy załatwić codzienne sprawunki "na mieście" to główne kierunki miejskich wojaży.


Z jednej strony oszczędność na bilecie komunikacji miejskiej, z drugiej tak potrzebny ruch zażywany niejako przy okazji. Jednak poruszanie się po mieście nie zawsze jest wygodne i przyjemne. A to m.in przez rolkarzy, deskorolkarzy czy jeżdżących na hulajnogach, którzy poruszają się po ścieżkach dla rowerów i nieraz powodują zagrożenie.

Teza

Czy po ścieżkach rowerowych można jeździć na rolkach czy hulajnodze? Nieraz można usłyszeć o mandatach, które policja wlepia rolakrzom? Jednak czy słusznie?
A Ty jak myślisz?
czy
Niebezpieczne sytuacje
Kto choć przez kilka dni jeździł po mieście na rowerze ten wie, że na ścieżkach przeznaczonych dla rowerzystów niejednokrotnie można spotkać zupełnie nieoczekiwanych gości. Hulajnogi, deskorolki, longboardy to niestety żadne zaskoczenie.

Kilka dni temu, sam o mało nie zderzyłem się z rolkarzem, który postanowił podróżować po oddzielnej od chodnika i jezdni ścieżce rowerowej. Nie dość, że jechał całą szerokością trasy, nie zamierzał się "przesunąć", to jeszcze nie widział żadnego problemu w tym, że jedzie rowerowym pasem.


"Bo chodniki są nierówne"
Dlaczego rolkarze i przemieszczający się innymi sprzętami posiadającymi małe kółka jeżdżą po ścieżkach dla rowerów? Tłumaczenia są przeróżne: od tego, że chodniki są zazwyczaj zbudowane z kostki brukowej lub płyt chodnikowych, po których bardzo ciężko się jeździ, przez trudności z lawirowaniem między pieszymi, po świadomość potencjalnych skutków zderzenia z nimi.

Trzeba przyznać, że powyższe argumenty są słuszne, jednak to zdaje się nie usprawiedliwiać jeżdżenia wśród rowerów. Miejskie trasy dla rowerów w miastach też bardzo często zbudowane są z betonowej kostki, lawirowanie między rowerami wcale nie jest łatwiejsze, a zderzenie rowerzysty i rolkarza może być jeszcze bardziej opłakane w skutkach.
Jakie jest prawo
Osobom przemieszczającym się za pomocą małych kółek nie pomaga nie tylko infrastruktura, ale też polskie prawo. Co prawda, Ministerstwo Infrastruktury już dwa lata temu przymierzało się do zmian, które dotyczyłyby właśnie tych użytkowników dróg. Przymierzało, bo do tej pory nie widać jakichkolwiek realnych propozycji.

W związku z tym, w tej materii obowiązuje dotychczasowe prawo, które wszystkich, którzy korzystają z rolek, wrotek, hulajnóg czy deskorolek zalicza do pieszych. Nie są oni kierującymi, ponieważ nie prowadzą żadnego pojazdu.
Art. 2 pkt. 18 Kodeksu drogowego

Pieszym jest osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

W związku z tym, nie mogą oni korzystać ani z jezdni, ani ze ścieżek rowerowych. Za złamanie przepisów, policjant może pouczyć lub ukarać mandatem od 50 do 200 złotych.
WNIOSKI

FAłSZ

Nie, osoby jeżdżące na rolkach, wrotkach, deskorolkach czy hulajnogach są pieszymi, więc nie mogą korzystać ani z tras rowerowych, ani z jezdni. Wyjątkiem są sytuacje, w których korzystanie z chodnika jest utrudnione lub niemożliwe.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy