Złoty strzał Pani Małgorzaty. Wiemy, ile Andrzej Duda wydał u niej na kwiaty od początku kadencji

Ile Andrzej Duda, jako prezydent, wydał na kwiaty?
Ile Andrzej Duda, jako prezydent, wydał na kwiaty? Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Andrzeja Dudę możecie kojarzyć z tego, że "ciągle się uczy". Albo z tego, że podpisuje ustawy jak leci i czasami udaje, że wybija się na niepodległość. Jeśli bardziej uważnie śledzicie jego działalność, zobaczycie, że często pojawia się z kwiatami przy okazji oficjalnych uroczystości. I nie ma w tym nic dziwnego – taka praca. Wiemy jednak, ile dokładnie od początku kadencji na kwiaty wydała Kancelaria Prezydenta.


A łatwo nie było, ponieważ Kancelaria Prezydenta, podobnie jak wcześniej KPRM ws. premii dla ministrów, wydłuża termin na odpowiedź, jak tylko może. I nieco go przekracza. Na szczęście dane, które później dostarcza są dość precyzyjne.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile Andrzej Duda wydaje na kwiaty jako prezydent. Gdy wpiszecie w Google "Duda kwiaty", znajdziecie sporo zdjęć głowy państwa w otoczeniu kwiatów. Także niechlubną filmową przeróbkę z "pijanym Andrzejem Dudą, który kradnie kwiaty" stworzoną przez 17-latka. Ta zabawa w odwracanie filmiku skończyła się dla nastolatka w prokuraturze.

Kwestię wydatków na kwiaty i wieńce należy rozpatrywać dwojako. Bo z jednej strony Kancelaria Prezydenta podaje poniższe liczby, dające łączną kwotę 119 402,99 złotych.

2015 – 11.521,01 zł
2016 – 34.586,99 zł
2017 – 37.605,03 zł
2018 – 35.689,96 zł

Na te kwoty składają się zakupy w 88 różnych kwiaciarniach z całej Polski. Prawdopodobnie przy okazji lokalnych wizyt prezydenta Dudy.


To oczywiście nie wszystko, bo ostateczne sumy są dużo wyższe, ponieważ – jak dowiaduje się TruDat – z drugiej strony "w ramach umów zawartych po rozstrzygnięciu przetargów nieograniczonych aktualnym dostawcą kwiatów dla Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP jest firma Handel Kwiaty-Hurt Małgorzata Sztolc.

Na stronie Kancelarii Prezydenta można znaleźć parę dokumentów przetargowych, z których wynika, że oferta w/w firmy była najkorzystniejsza według kryteriów, jakimi była cena, czas realizacji zamówienia czy odległość od siedziby zamawiającego.

To dla firmy pani Małgorzaty Sztolc prawdziwy złoty strzał. W poszczególnych latach Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta zakupiło od 2015 roku, czyli początku kadencji Andrzeja Dudy, z jej firmy kwiaty łącznie za 2 673 947,05 złotych.

2015 - 723 190,85 zł (to kwota za cały rok, a więc częściowo są to także koszty z poprzedniej kadencji)
2016 – 667 413,70 zł
2017 – 859 348 zł
2018 – 423 994,50 zł

Kwiaty zakupywane w ramach tego przetargu są wykorzystywane do wykonywania wieńców, wiązanek czy dekoracji kwiatowych. "Nie tylko na potrzeby Kancelarii Prezydenta, ale również innych podmiotów składających zamówienia w CO KPRP (np. Sąd Najwyższy, Kancelaria Senatu, ambasady) oraz sprzedaży w ogólnodostępnej kwiaciarni" – informuje nas biuro prasowe.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy