Ogromny sukces facebookowej zbiórki do puszki Pawła Adamowicza. Czy serwis pobierze z niej prowizję?

Facebookowa zbiórka odniosła ogromny sukces. Pojawiają się jednak pytania, czy część pieniędzy nie trafi do Facebooka.
Facebookowa zbiórka odniosła ogromny sukces. Pojawiają się jednak pytania, czy część pieniędzy nie trafi do Facebooka. Fot. Bartosz Bańka/Agencja Gazeta
Wraz z świetnym wynikiem facebookowej zbiórki do "puszki Pawła Adamowicza" pojawiły się wątpliwości co do tego, czy cała zebrana kwota trafi na konto WOŚP. A to z powodu zasad, jakie w przypadku zbiórek funkcjonują na Facebooku. Wyjaśniamy, jakie regulacje obowiązują w tym względzie na tym portalu społecznościowym.


Zbiórka zorganizowana przez Patrycję Krzymińską odniosła ogromny sukces, a z tysiąca złotych, który miał być zebrany zrobiło się już ponad 5 milionów. Jednak coraz więcej osób wyraża obawę o to, czy Facebook nie pobierze czasem prowizji od zebranej sumy.
Teza
Akcja zbierania pieniędzy do wirtualnej skarbonki WOŚP, która ma być przedłużeniem zbiórki Pawła Adamowicza, to spontaniczna decyzja Patrycji Krzymińskiej. Dotychczasowy wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania, ale przy okazji tak powszechnego poruszenia facebookowej społeczności pojawiło się pytanie o to, czy cała zebrana suma trafi do WOŚP. Mówiąc wprost, czy Facebook może pobrać prowizję od zbiórki dla Pawła Adamowicza?
A Ty jak myślisz?
czy
Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. I dokładnie taka, na jaką czekali darczyńcy. "Datki na rzecz organizacji dobroczynnych przekazywane za pośrednictwem systemu płatności na Facebooku nie podlegają opłatom. W przypadku prywatnych zbiórek pieniędzy od ich twórców są pobierane opłaty manipulacyjne, a w niektórych krajach naliczane są również dodatkowe podatki w momencie przekazywania zebranych środków" – tak brzmi odpowiedź z działu FAQ Facebooka.

Prowizje nie zostaną więc pobrane ani za umieszczenie przycisku "Przekaż datek" (opłata za samo zorganizowanie zbiórki), ani od organizatora zbiórki.

Oddzielną kwestią pozostaje opodatkowanie takiej zbiórki. Do takowego dochodzi w przypadku, gdy choć jeden z darczyńców wpłaci na jej rzecz sumę przekraczającą 4902 złote. W przeciwnym razie nie musimy martwić się o opłaty na rzecz budżetu państwa.
WNIOSKI

FAłSZ

Internetowy gigant nie pobiera prowizji od datków zebranych podczas zbiórek na rzecz organizacji charytatywnych. Oddzielną kwestią jest opodatkowanie darowizny przez państwo, czym Facebook się nie zajmuje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0W trzy lata schudł 50 kg. Kamiński: Polityk PiS współczuł żonie z powodu mojego rychłego odejścia
WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową