Ilu Polaków naprawdę pobiera świadczenie 500+? Mamy dokładne dane

Ile osób pobiera 500+?
Ile osób pobiera 500+? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
500+ to game-changer polskiej polityki. Świadczenie, które zmieniło rzeczywistość wielu polskich rodzin. Ten tekst jednak nie będzie o tym, czy warto. Nie będzie też o tym, czy nasz budżet na to stać. To po prostu bardzo konkretna statystyka dotyczące tego, ilu Polaków naprawdę pobiera świadczenie w ramach programu 500+.


Świadczenie 500+ jest dostępne w Polsce na drugie i każde kolejne dziecko niezależnie od dochodu lub na pierwsze w przypadku dochodu na członka rodziny w wysokości 800 zł. Na niedawnej konwencji PiS obiecał wstępnie rozszerzenie 500+ już na pierwsze dziecko.

Jak udało się ustalić naszej redakcji, w Polsce świadczenie wychowawcze 500+ pobiera 3,55 mln dzieci wychowywanych w 2,33 mln rodzin. To oficjalne dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za grudzień 2018 roku.

Co ciekawe, niestety nie ma możliwości ustalenia ilu osobom w Polsce przysługuje formalnie świadczenie, dlatego też Ministerstwo nie jest w stanie powiedzieć, ile rodzin postanowiło nie ubiegać się o wypłatę świadczenia, choć teoretycznie mieliby takie prawo.

– Świadczenie ma charakter wnioskowy (tzn. konieczne jest złożenie przez osobę uprawniona w gminie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego), a także mając na względzie, że prawo do niego jest często zależne od spełniania innych ustawowych przesłanek (np. kryterium dochodowego w przypadku pierwszego dziecka) nie jest możliwe określenie liczby rodzin (dzieci w rodzinach) teoretycznie uprawnionych do świadczenia – informuje biuro prasowe resortu.


Warunkiem, uzyskania takich danych byłoby wprowadzenie ustawowego obowiązku składania przez wszystkie rodziny wniosków do gminy o ustalenie prawa do świadczenia, a następnie ich rozpatrzenie przez gminy (zweryfikowanie prawa do świadczenia w kontekście obowiązujących przepisów).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki