Ilu Polaków naprawdę pobiera świadczenie 500+? Mamy dokładne dane

Ile osób pobiera 500+?
Ile osób pobiera 500+? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
500+ to game-changer polskiej polityki. Świadczenie, które zmieniło rzeczywistość wielu polskich rodzin. Ten tekst jednak nie będzie o tym, czy warto. Nie będzie też o tym, czy nasz budżet na to stać. To po prostu bardzo konkretna statystyka dotyczące tego, ilu Polaków naprawdę pobiera świadczenie w ramach programu 500+.


Świadczenie 500+ jest dostępne w Polsce na drugie i każde kolejne dziecko niezależnie od dochodu lub na pierwsze w przypadku dochodu na członka rodziny w wysokości 800 zł. Na niedawnej konwencji PiS obiecał wstępnie rozszerzenie 500+ już na pierwsze dziecko.

Jak udało się ustalić naszej redakcji, w Polsce świadczenie wychowawcze 500+ pobiera 3,55 mln dzieci wychowywanych w 2,33 mln rodzin. To oficjalne dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za grudzień 2018 roku.

Co ciekawe, niestety nie ma możliwości ustalenia ilu osobom w Polsce przysługuje formalnie świadczenie, dlatego też Ministerstwo nie jest w stanie powiedzieć, ile rodzin postanowiło nie ubiegać się o wypłatę świadczenia, choć teoretycznie mieliby takie prawo.

– Świadczenie ma charakter wnioskowy (tzn. konieczne jest złożenie przez osobę uprawniona w gminie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego), a także mając na względzie, że prawo do niego jest często zależne od spełniania innych ustawowych przesłanek (np. kryterium dochodowego w przypadku pierwszego dziecka) nie jest możliwe określenie liczby rodzin (dzieci w rodzinach) teoretycznie uprawnionych do świadczenia – informuje biuro prasowe resortu.


Warunkiem, uzyskania takich danych byłoby wprowadzenie ustawowego obowiązku składania przez wszystkie rodziny wniosków do gminy o ustalenie prawa do świadczenia, a następnie ich rozpatrzenie przez gminy (zweryfikowanie prawa do świadczenia w kontekście obowiązujących przepisów).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy