To będzie kolejna kompromitacja. Rzecznik Dudy sugeruje, że Polska dostanie... więcej niż jednego komisarza UE

Błażej Spychalski sugeruje, że Polska może mieć więcej niż jednego unijnego komisarza.
Błażej Spychalski sugeruje, że Polska może mieć więcej niż jednego unijnego komisarza. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trudno powiedzieć, co miał na myśli rzecznik Andrzeja Dudy, gdy w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 sugerował, iż Polska może mieć więcej niż jednego unijnego komisarza. Jeśli tę obietnicę podchwycą kolejni politycy PiS, kompromitacja będzie ogromna, bo... żaden kraj nie może mieć dwóch komisarzy.


Zdaniem Błażeja Spychalskiego, Polska prowadzi "dobrą i skuteczną politykę międzynarodową". Jak bardzo jest skuteczną – przekonaliśmy się w ostatnich dniach, gdy w głosowaniu na stanowisko szefa Komisji Europejskiej wybrano Ursulę von der Leyen. Później okazało się, że Zdzisław Krasnodębski nie zostanie zastępcą przewodniczącego PE.
W trzeciej turze głosowań Zdzisława Krasnodębskiego poparło jedynie 85 europosłów, a ostatnie prestiżowe stanowisko przypadło włoskiemu eurosceptykowi Fabio Massimo Castaldo.

– Szczyt pokazał, że potrafimy budować różnego rodzaju sojusze. Narracja o tym, że jesteśmy samotną wyspą, jest bzdurą – zapewnia rzecznik Andrzeja Dudy. I już w kolejnym zdaniu daje dowód tego, że kompletnie nie ma pojęcia o czym mówi. Jego zdaniem Polska nie tylko będzie miała tekę komisarza, ale "być może nawet nie jednego".

Doprawdy, trudno o większą wpadkę. Każdemu z krajów UE przysługuje tylko jedno takie stanowisko i gra toczy się o to, by sprawować taką funkcję, od której może zależeć los o dobrobyt i siła danego kraju. Twierdzenie, że można mieć dwóch lub więcej komisarzy, kompromituje zarówno Spychalskiego, jak i piastowany przez niego urząd.
Przywództwo polityczne Komisji Europejskiej
cytat za: ec.europa.eu

Komisję tworzy kolegium 28 komisarzy, w tym przewodniczący i wiceprzewodniczący. Komisarze, po jednym z każdego państwa członkowskiego UE, stanowią przywództwo polityczne Komisji w pięcioletnich kadencjach. Przewodniczący powierza każdemu komisarzowi odpowiedzialność za określony obszar polityki. Czytaj więcej


źródło: Polskie Radio
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Masz pomysł na temat Trudata?

Zgłoś pomysł
Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową